Az Bilinen Spor Dalları Branşları

Türkiye de ve Dünyada Günümüzde az bilinen spor dalları nelerdir diye soru sorsak, pek çok kişinin aklına her hangi bir spor dalı gelmez. Çok faydalı oldukları halde oynayan sayısı az olduğu için normal insanlar tarafından fazla bilinmeyen ancak sporcular tarafından bilinen 15 spor dalı ve nasıl oynandıkları hakkında bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Öğrenciler için ödev niteliğinde bilgiler.

Türkiye de Pek Bilmediğimiz Spor Dalları 2023

Disk Golfü: Frizbi golfü olarak da bilinen disk golfü, normal golf kurallarına göre oynanan bir Amerikan sporudur. Normal golften farklı olarak yuvarlak disklerin sepet ya da direk gibi hedeflere ulaştırılmasının sağlandığı spor dalı 1969 yılından beri oynanan, ancak çok fazla bilinmeyen spor dallarından biridir.

Korfball: 8 kişilik takımlar halinde oynanan Korfball’ın en önemli özelliği, oyun sırasında oluşturulan takımların kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın 4 erkek 4 kadından oluşmasıdır. Oynanışı basketbola benzeyen oyunda pota yerine sepetler yer alır. Ana vatanı Hollanda olan bu spor dalı, 1993 yılından sonra dünya genelinde başka ülkelerde de tanınmaya başlamıştır.

Bandy: Buz hokeyi ve futbolun aynı anda oynanmasını andıran spor dalı, buz üzerinde patenler ve kısa boylu sopalar ile oynanır. Buz hokeyinden farklı olarak yerden sabit kayan bir top yerine futbolda olduğu gibi zıplayan bir topun kullanıldığı spor dalı, 1957 yılından sonra tüm dünya tarafından bilinmeye başlanmıştır. Futbol maçları gibi 45’er dakikalık 2 devreden oluşan Bandy maçlarında futboldaki gibi serbest vuruş ve penaltı da kullanılabiliyor.

az bilinen spor dalları
az bilinen spor dalları

Az Bilinen Spor Dalları Branşları

Günümüzde Az Bilinen Spor Branşları

Pelota: Ana vatanı Fransa ve İspanya arasındaki Bask Bölgesi olan Pelota, rakete benzer tahtaların el bileklerine bağlanması ve topun bu tahtalar ile duvara en şiddetli şekilde gönderilmesi şeklinde oynanan bir oyun türüdür. Rakiplerin duvardan seken topa vuramaması ile sayı alınan spor dalı, 1924, 1968, 1992 yıllarında gösteri sporu olarak olimpiyatlarda oynanmıştır.

Bowls: Yanlardan basık şekilli plastik topların hedefe en yakın şekilde gönderilmesinin amaçlandığı Bowls, İngiltere’de doğan bir spor dalıdır. Fazla hareket gerektirmediği için ileri yaşlardaki sporseverlerin de oynayabileceği bu spor dalı, dünya salon şampiyonalarında da yer almaktadır.

az bilinen spor dalları
az bilinen spor dalları

İnsan Mancınığı Bu sporda ise sporcular dev özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz ve hızla geri doğru fırlatılmaktasınız. Diğer extreme örnekte özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz  ötedeki havuzlara fırlatılmaktadır.

Su bisikleti: Tek kişilik ve normal bisiklete benzeyen su üstünde gitmek için pedal çevirmek gerekiyor.

Günümüzde Az Bilinen Spor Branşları.

Tehlikeli Extreme Sporlar yani ingilizce de Extreme Sports olarak bilinen sporlardan bahsetmek istiyorum. En çılgın sporlar nelerdir? Sıra dışı, heyecanlı ve cesaret isteyen spor dalları hangileridir?

En Deli Çılgın Spor Dalları

Herkes şöyle ya da böyle bir spor dalıyla uğraşır. Kimi zaman hobi, kimi zaman sağlıkla ilişkilendirilen spor dallarının bazıları sadece adrenalin ve heyecan için yapılır. Bu tür spor dallarının ölüm dahil pek çok riski bulunmaktadır.  Lakin buna karşın en yoğun talepler de bu sporlara yapılır. İşte bu sporlardan bazıları ve hakkında bilgiler.

Günümüzde Az Bilinen Spor Branşları

Yanarda Sörfü

Bir volkanın tepesinden 85 km hızla aşağı kaydığınızı düşünün. yakalaşık 1 km lik bu yolculuk, sizi heyecanın doruklarına çıkaracaktır; Fakat küçük bir aksaklık sakatlanmanıza hatta ölümünüze yol açabilir.

Bungee Jumping

Yüksek atlama kuleleri ya da vinçlerden, elastik iplerle bağlanarak aşağı sallanma sporudur. Oldukça heyecan verici gibi görünen bu sporun da pek çok hayati riski vardır. Şimdilerde Avustralya’da yaygınlaşan timsah-bungee sporu, timsahlarla dolu bir nehre atlayarak yapılıyor. Extreme sports kanalında izlemeniz mümkündür.

İnsan Mancınığı

Bu sporda ise sporcular dev özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz ve hızla geri doğru fırlatılmaktasınız. Diğer extreme örnekte özel bir mancınıkla yaklaşık 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz  ötedeki havuzlara fırlatılmaktadır.

Slacklining İp Üzerinde Denge ve Yürüme

Bu extreme spor dalı ise, iki bağlantı noktasına gerilen naylon bir örgü ipin üzerinde yürüyerek karşıya geçilerek yapılıyor. Oldukça heyecan verici olan bu spor dalı da diğer extreme sporlar gibi riskleri fazla olan bir spor dalı.

Boğa Rodeo

Kızgın boğaların üzerinde denge sağlama üzerine kurulu olan bu spor, ABD ve kuzek amerika da sürekli olarak yapılmaktadır. Boğanın üzerinden düşenlerde en çok rastlanan sorun beyin sarsıntısı, omurilik zedelenmesi ve ölümdür.

Tehlikeli Extreme Sporlar 2023

Su Rafting

Derinliği  yüksek olan ırmaklarda yapılan rafting, bu sporu yapanların hayatlarını da tehlikeye atmaktadır. Suyun gücü ile insanın bireysel gücünü kıyasladığımızda oldukça tehlikeli sporlardan biridir. Genellikle Grup olarakta yapılır.

Tehlikeli Extreme Sporlar

Heliski

Heliski (Helikopterli kayak) sporu, kayakçıları helikopter ile yüksek tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türüdür. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen heliskinin (helisky) en önemli özelliği, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu branş özel donanımlar gerektirmektedir. Dolayısıyla, spor dalları arasında pahalı ve zengin spor hobilerinden biri olarak görülen aktivitedir.

Bunlar dışında; SU ALTI HOKEYİ, ZORBİNG TOPU, LİMBO PATENİ,TREN SÖRFÜ, KAYALIKTAN ATLAMA extreme spor dalları arasında yer almakta. İyi eğlenceler!

En çılgın sporlar, cesaret isteyen sporlar, adrenalin sporlar. Tehlikeli Tehlikeli Extreme Sporlar, tehlikeli, cesaret gerektiren, spor dalları, nasıl yapılır, İngilizce ödev türkiyede extreme sporu, Türkiye İstanbul en deli sporlar, ölümcül spor dalları.

Dünyada az bilinen spor dalları
türkiye’de az yapılan sporlar
Az bilinen spor dalları Beden Eğitimi
Spor dalları
Değişik spor dalları
Bilinmeyen spor Dalları slayt
Yeni spor dalları
Unutulmuş sporlar…

Az bilinen spor dalları, genellikle geleneksel sporlardan veya popüler sporlardan daha az tanınan ve daha az katılımcıya sahip olan sporlar olarak tanımlanır. İşte az bilinen spor dallarından bazıları:

  1. Orienteering: Orienteering, doğada harita ve pusula kullanarak belirli kontrol noktalarını bulma yarışıdır. Bu spor, yön bulma ve hızlı karar verme yeteneklerini test eder.
  2. Kabaddi: Kabaddi, özellikle Güney Asya’da popüler olan bir takım sporudur. İki takım arasında oynanan bu oyunda oyuncular, rakip takımın yarı sahasına geçmeye çalışırken nefes almadan “kabaddi” kelimesini söylemeye çalışır.
  3. Sepak Takraw: Bu spor, futbolun ve voleybolun bir karışımıdır. Oyuncular, özel bir top kullanarak ağın üzerinden rakip takımın sahasına geçmeye çalışırlar ve aynı anda topu ağın üzerinden geçirme amacı güderler.
  4. Floorball: Floorball, hokey benzeri bir oyun olup kapalı bir alanda oynanır. Oyuncular, hafif plastik sopalarla topu rakip kaleye yönlendirirler. Bu spor, özellikle Avrupa ülkelerinde popülerdir.
  5. Kin-Ball: Kin-Ball, büyük bir şişe içinde oynanan bir takım sporudur. Üç takım arasında oynanan bu oyunda amaç, topu şişenin üzerine düşürmeden rakip takıma yönlendirmektir.
  6. Buz Yelkeni (Ice Sailing): Buz yelkeni, donmuş göl veya nehirlerde yelken açmayı içeren bir kış sporudur. Bu spor, rüzgarın yardımıyla yüksek hızlara ulaşmayı hedefler.
  7. Roller Derby: Roller derby, döner tekerlekli patenlerle oynanan bir kontak sporudur. İki takım arasında oynanan bu oyunda bir takımın oyuncuları, rakip takımın skorerine geçmeye çalışırken diğer takımın oyuncuları engellemeye çalışır.
  8. Sepak Bola Api: Sepak Bola Api veya “ateş topu”, Endonezya’da popüler bir spor olup futbol benzeri bir oyun olmasına rağmen, top yanmaya başlar ve oyuncular ateşe dayanıklı ayakkabılar giyerler.

Bu sporlar, farklı kültürlerde ve bölgelerde popülerlik kazanmıştır ve genellikle sıradışı kurallara veya oyun tarzlarına sahiptirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir