Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ?

Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ? Eski Atık Araba Lastiklerine Ne olduğunu merak ettiniz mi ? Gelin bir düşünelim yıpranmış, özelliğini kaybetmiş milyonlarca eski lastik nerede depolanır lar?  Doğada kaç yılda çözünürler diş derinliği 1.6 milimetrenin altına düşmüş lastikler fiziksel özellikleri ve güvenirliğinin yok olması nedeniyle kullanılmayacak duruma gelirler.

Bu lastiklere ömrünü tamamlamış lastikler kısaca ÖTL denir.  Lastik eskidiğinde sürüş güvenliğini tehlikeye soktuğu için mutlaka Yenisi ile değiştirilmelidir.  İşte ömrünü tamamlayan bu lastikler geri kazanılabilir geri dönüşüme katkıda bulunmak için yapacağınız tek şey eskiyen lastiğinizi yenisini satın aldığınız noktaya bırakmak.

Eski lastikleri geri dönüşüm için bıraktığınız da.  Siz de bu yeşil sürecin bir halkası olursunuz doğa kazanır ülke kazanır. Lastik Sanayicileri Derneği lasder ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüştürülmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla 2007 yılında kurulmuştur.  Amacı kar gütmeyen Derneği üyeleri lastik üretimi ve İthalat alanında ülkenin ve dünyanın önde gelen firmalarının ömrünü tamamlamış eski lastikler lasder tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla toplanır.  Lasder toplanan ömrünü tamamlamış lastiklerin malzeme geri kazanım ve enerji geri dönüşüm tesislerine göndererek çevre ve ülke ekonomisine geri kazandırılmasının sağlar.

Ömrünü tamamlamış hurda atık  lastiklerin önemli bir kısmı malzeme geri kazanım tesislerine ulaştırılır. Hurda haline gelmişti onlar C lastik öğütücü makinelerde kırılarak kauçuk ve Çelik parçalara ayrılır. Çelik teller mıknatıslı bantlar yardımıyla kauçuktan ayrıştırılır.  Parçalanmış malzemeler mikro seviyesinden muhtelif büyüklüklerde gram un haline getirilir.  Bu ürünler sanayide ve çevre ile ilgili faaliyetlerde madde olarak değerlendirilir granül halindeki kauçuk içini kimyasal maddeler eklenerek pişirilir. Kullanıldığı gibi bir kısmı da renk katılarak farklı desen ve renklerde döşemelik karolar ve kilitli parke taşları haline getirilir.  Bu yumuşak lastik karolar farkları döşenir ve çocuklarımızın özgürce koşup oynayacak güvenli zeminlere dönüştürdü elde edilen granül ve toz haline getirilen kauçuk hammadde Rekreasyon alanlarında da önemli bir işlev görür. 

Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ?

Yürüyüş Yollarına spor sahalarına döşenebilir kentsel peyzaj uygulamalarında kullanılabilir.  Tenis Sahaları suni çim futbol Sahaları olarak karşınıza çıkabilir.  Karayollarında asfalt katkı maddesi olarak görev görür lastik ayakkabıya ve robota dönüşür. Hatta elektrik enerjisi olarak bile geri döner ısıtılarak geri kazanımı sağlandığı piroliz tesisleri’ne taşınan ömrünü tamamlamış lastikler 800 dereceye kadar ısıtılarak gaz veya haline getirilir elde edilen gazlar ve yağlar elektrik santrallerinde alternatif yakıt olarak kullanılır.  Evinizin sanayinin Türkiye’nin enerjisi olur işte otomobil lastiklerinin ömrü tamamladıktan sonra ki iki hayatının hikayesi eskiyen lastikler kullandığımız elektrikte , ayakkabıdan çocuklarımızı koruyan zeminlerde, otomotiv sanayinin muhtelif alanlarında ve daha pek çok alanda yeniden hayat buluyor daha yeşil bir Türkiye ışıl ışıl bir gelecek için geri  dönüşüm.

Aşağıdaki Resimde Kenyalılar Eski Hurda Atık Araba Lastikleri tekerleklerden terlik yapmaktadır.

Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ?
Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ?

Doğada veya farklı yerler araba lastiklerini atmayınız. Lastik yüzyıllarca doğada çözünmez. Eski lastiklerinizi lasder anlaşmalı lastikçilere bırakabilirsiniz.

1 thought on “Eski Araba Lastikleri Ne Yapılır ?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top