Hurda Araç İndirimi Nedir?

Hurda Araç İndirimi Nedir?

Sıfır  km otomobillerde ÖTV indiriminin sona ermesinin ardından hurda araç indirimi gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl haziran ayında başlayan teşvik ile 16 ve daha büyük yaşta olan bazı araçlar hurdaya çıkarıldı.  İhraç edilmesi durumunda, kişiler yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisinden (ÖTV) muaf tutulmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında ise meclise sunulan teklif sonrası bu rakam 15 bin liraya çıkarıldı. İndirim 2020 yılı sonuna kadar devam edecek.

İndirimin 15 bin liraya çıkarılmasının ardından yeni indirim oranları da belli oldu. Buna göre ÖTV matrahı, yani vergisiz değeri 46 bin lira altında olan araçlara verilen 10 bin lira indirim, 70 bin liraya kadar olan araçlarda 15 bin lira indirim olacak şekilde güncellenmiş oldu. Matrahı 70-120 bin lira arası olan araçlarda ise 12 bin lira indirimden faydalanılabilecek. Kamyon, kamyonet, minibüs ya da panelvan araçlarda ise matrahına bakılmadan 10 bin lira indirim kullanılabilecek. Matrahı 120 bin lirayı geçen araçlar indirimden faydalanamıyor.

Hurda Araç İndirim Şartları Nelerdir?

Hurda araba araç indirimi uygulamasından yararlanmak için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle indirimden yararlanmak için hurdaya çıkarılacak aracın 16 yaşından büyük olması gerekiyor. Peki bu yaş neye göre hesaplanıyor? Aracınızın yaşını hesaplarken tescil belgesi yani ruhsat çıkarıldığı yıla bakılmadan, araç tescil belgesindeki model yılında 1 yaşında sayılıyor ve buna göre işlem yapılıyor. Örneğin aracınızın tescil belgesinde yazılı model yılı 2005 yılı ise, aracınız 2020 yılında 16 yaşında ve indirimden yararlanmaya uygun anlamına geliyor. Eğer aracınızın model yılı, satın aldığınızdan yıldan önceyse, yani 2005 yılında aldığınız araç 2004 ya da 2003 model ise yine de tescil belgesinde yazan model yılı baz alınıyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken kriter ise yeni alacağınız aracın, hurdaya çıkardığınız ya da ihraç ettiğiniz araç cinsiyle aynı olması şartı. Örneğin eski aracınız bir otomobil ise, yeni alacağınız araç da mutlaka otomobil sınıfı olmak zorunda. Ayrıca sadece otomobil sınıfında geçerli olmak üzere, yeni aracın motor gücünün maksimum 1600 cc olması gerek, ancak diğer sınıflarda böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Hurdaya çıkardığınız ya da ihraç ettiğiniz araçlarda da, otomobil dahi olsa herhangi bir motor gücü sınırı yok. Bunun yanında hurdaya çıkarılan ya da ihraç edilen araç sahibiyle, yeni araç alacak kişi aynı olmalıdır. Hurda gemi araç indirimi başka bir kişiye devredilemiyor.

Hurda Araç İndirimi Nedir
Hurda Araç İndirimi Nedir? 

Hangi Araçlar Hurdaya Çıkarılabilir?

Hurda araba araç, Teşvikten yararlanmak için hurdaya çıkarılacak araçların kapsamı da belirlendi. Otomobiller, minibüs, midibüs ve otomobiller, kamyon ve kamyonetler, panelvan, pick-up ve arazi taşıtları, ATV v.b. araçlar teşvikten faydalanabilir. Her araç için sadece bir hurda araba araç indirimi kullanılabilir, birden çok araç tek bir teşvikte birleştirilemiyor. İkinci el araçlar ise bu indirimden yararlanamıyor.

Hurda araçları kim topluyor, hurda bisiklet fiyatları 2020,hurda araba araç arayanlar, hurda yasası araç alımı için nereye başvurulacak, hurda motor araç alan bayiler, hurda araba teşviki 2020 2021 , hurda kilo fiyatları 2020 2021 ,hurda otomobil indirimi şartları.

Hurda Yasası 2021 uzatıldı mı? Hurda teşviki (Hurda araba araç yasası) 2021 yılında da devam edecek mi?

Hükümet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ömrünü tamamlamış araçların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2018 yılında başlatılan hurda teşviki, ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biriydi ancak 31 Aralık’ta sona ermişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Ömrünü Tamamlamış Araçlar Bertaraf Takip Sistemi”nin (ÖTA) hizmete alınmasından bugüne kadar yaklaşık 350 bin araç hurdaya ayrılarak ekonomiye kazandırıldığını’’ bildirmişti. İklim değişikliği ve hava kirliliğine sebep olan hurda araç kaynaklı sera gazı salınımını azaltması açısından büyük önem taşıyan hurda araç indirimi 2020 yılında da devam edecek mi?

HURDA YASASI TEŞVİKİ 2021 UZATILDI MI ?

Hurda teşviki 2021’de devam etsin talepleri yoğunlukta olsa da henüz hükümetten resmi bir açıklama gelmedi.

Hurda Araç İndirimi Nedir?

Araçlar Tüm Türkiye de 306 Noktada Sahiplerinden Alınıyor.

AA muhabirinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ömrünü tamamlamış araçların ülke ekonomisine kazandırılması uygulaması, iklim değişikliği ve hava kirliliğine sebep olan hurda araç kaynaklı sera gazı salınımını azaltması açısından da büyük önem taşıyor.

Türkiye’de hurda araba araç arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bu kapsamda kullanılan.  Lisanslı 117 geçici depolama alanı, araçlardan malzeme geri kazanımı gerçekleştiren 93 işleme tesisi ve her iki işlemi de gerçekleştiren 15 entegre işleme tesisi bulunuyor.

Ömrünü tamamlamış araçlar 81 ildeki 306 noktada sahiplerinden teslim alınıyor. Teslim alınan hurda araçlar, işleme tesislerinde ayrıştırılıyor. Yeniden kullanılabilir parçalar doğrudan; metal, plastik ve cam gibi parçalar ise hammadde veya yarı mamül olarak tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

Bakanlık tarafından hizmete alınan ÖTA verilerine göre, 2012’de 8 bin, 2013’te 10 bin, 2014’te 12 bin, 2015’te 14 bin, 2016’da 15 bin, 2017 yılında ise 14 bin 606 hurda araba araç geri dönüşüm tesislerinde ayrıştırıldı.

2018’DE 150 BİN 653 HURDA ARAÇ İNDİRİMİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Hazine ve Maliye Bakanlığınca ekonomiye katkı sağlamak amacıyla.  27 Mart 2018-31 Aralık 2019 tarihlerinde 16 yaş ve üstü yalnızca M1 ve N1 kategorisindekiler ile motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılmasıyla, yeni alınacak araçlarda ÖTV indirimi uygulaması başlatıldı.

Uygulamanın başladığı 2018’de 150 bin 653 hurda otomobil araç geri dönüştürülürken, bu sayının önceki yıla göre büyük oranda arttığı görüldü. 2019 ağustos ayı sonuna kadar ise 122 bin 694 aracın hurdaya ayrıldığı belirlendi.

Bu kapsamda bu yıl yeni araç alımında ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için başvurular 31 Aralık’ta sona erecek.

TOPLAM 350 BİN ARAÇ HURDAYA AYRILDI !

ÖTV indirimi ile hurda Teşviği araçların geri dönüşümünde büyük oranda artış sağlandı.

Buna göre 2012 nisan ayından ÖTV indirimiyle hurda teşviki uygulamasının yürürlüğe girdiği 2018 nisan ayına kadar geçen altı yılda toplam 77 bin 671 araç hurdaya ayrıldı. Hhurda teşvik uygulamasının başlamasıyla sadece yedi ayda (mart-ekim 2018) toplam 84 bin 168 araç hurdaya ayrılarak ekonomiye kazandırıldı.

Hurda teşvik uygulamasının başladığı 2018 nisan ayından 2019 ağustos ayı sonuna kadar ise 271 bin 108 araç ÖTV indiriminden faydalandı.

ÖTA’nın hizmete alınmasından bugüne kadar yönetmelik kapsamında hurdaya ayrılması sağlanan araç sayısı yaklaşık 350 bini buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir