Hurda İndirimi

Hurda indirimi nedir? Ömrünü dolduran ve artık kullanılmaz duruma gelen araçlar, hurda olarak adlandırılmaktadır. Bu araçların ekonomiye katkı sağlaması için, araç sahiplerine hurda indirimi uygulanmaktadır. 2020 yılında 31 Aralık tarihinde biten bu indirimin 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Sıfır kilometre araçlarda, ÖTv indirimi bitti. Daha sonra hurda indirimi araç sahiplerinin ilgilini çekmeye başladı. 2019 yılının Haziran ayında başlayan bu indirim 16 ve daha büyük yaşlı araçların trafikten çekilip, hurdaya çıkmasını amaçlamaktadır. Kişiler, hurdaya çıkan araçlarıyla yeni araçlarını 15 bin liraya kadar indirimli bir şekilde alabiliyor.

Vergisiz ve ÖTV’siz olan araçların değeri eğer 46 bin TL’nin altındaysa, bunun için 10 bin TL, 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda da 15 bin TL indirim uygulanacak. Sadece otomobiller değil, aynı zamanda kamyonlarda bu indirimden yararlanabiliyor. 70 ila 120 bin TL arasında matrahı olan araçlar 12 bin TL’ye kadar indirim kazanabiliyor. Peki, her araç bu indirimden yararlanabiliyor mu? Hurda indirimi hangi şartlara bağlı olarak sürücülere sunulmaktadır?

Hurda İndiriminin Şartları Nelerdir?

Hurda indiriminden yararlanmak istiyorsanız, bazı şartları taşımanız gerekiyor. Her şeyden önce hurdaya çıkacak olan aracınızın 16 yaşından büyük olması gerekmektedir. Peki, aracınızın yaşını nasıl öğreneceksiniz? Ruhsatınıza bakarak bu sorunun cevabını verebilirsiniz. Ruhsat yılından ziyade, araç tescil belgesinin model yılına bakarak, aracınızın yaşını hesaplayabilirsiniz. Örneğin 2005 yılında olan bir araç, 2019 yılında 14 yaşında olacağı için bu indirimden yararlanamayacaktır. 2004, 2003, 2002 vb. model olan araçlarınız hurda İndirimi uygulamasından yararlanabiliyor. Kısacası aracınızın model yılı ön plana alınarak hesaplanmaktadır.

Sadece aracınızın yaşı yetmiyor. Bunun dışında yeni alacağınız araçlarda önemli. Hurdaya çıkacak olan aracınızla, yeni alacağınız aracın cinsi aynı olmalıdır. Yani hurdaya çıkan aracınız kamyonetse otomobil alamazsınız. Kamyonetse kamyonet, otomobilse otomobil alabilirsiniz. Araçların motor gücü ya da model gibi herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hangi Araçlar Hurda Sayılabilir?

Hurda indirimi uygulamasından yararlanabilmek için hurdaya çıkacak olan araçların kategorisi de devlet tarafından belirlendi. Buna bağlı olarak arazi taşıtları, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs, midibüs gibi araçlar bu teşvikte yararlanabiliyor.

Hurda İndirimi Bana Ne Yararı Sağlayacak?

Hurda indirimi teşvikinden yararlanarak, pek çok konuda avantajlı duruma geçebilirsiniz. Araçların her sene sadece modeli değil, kullanıcıya sunduğu yararlar da değişmektedir. Özellikle yakıt ve tasarruf konusunda, yeni araçlar daha verimli. Her sene biraz daha eski konuma düşen bu araçlar, çevreye daha fazla zarar veriyor.

Sizler de bu teşvik uygulamasını kullanarak, yeni model araçlara daha uygun fiyatlardan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde trafiğe daha güvenli çıkabilir, eski araçlarınızı çöpe atmak yerine, maddi anlamda da değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde, eski araçlar yavaş yavaş trafikten çekilecek ve yeni araçlar yerini alacak.

Hurda İndirimi 2021
Hurda İndirimi 2021

Hurda İndirimi

2018 yılında çalışmalara başlanılan ve 2019 yılında yürürlüğe giren bu uygulama ne yazık ki 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi. Vatandaşlar, uygulamanın 2020 yılında da devam etmesini istiyor. Bu indirimden ne kadar yararlanabilirsiniz?

70 bin TL’yi aşmayan araçlar için 10 bin TL indirim alabilirsiniz.

70 bin TL’yi aşan araçlar için 8 bin TL indirim alabilirsiniz. (120 bin TL’yi aşmaması gerekiyor)

120 bin TL’yi aşan araçlar için 3 bin TL indirim alabilirsiniz.

Eğer kullanıcılar hurda indirimi teşvikinden yararlanırsa, 2019 model araçları şu fiyatlardan satın alabilecekler:

Eğer araçlarınız, hurda araç kategorisinde bulunmuyorsa, bu konuda ne yapabilirsiniz? Eğer aracız 16 yaşından küçükse, bunun için araçları kilo ile alan yerlere başvurabilirsiniz. Makine Kimya Endüstrisi bu noktada hurda araçları kilo başına 90 kuruş ödeyerek satın alıyor. Hurda olan araçlarınızı bu şekilde değerlendirebilmeniz mümkün. Araçlarını bu şekilde değerlendiren araç sahipleri, yeni araçlarına çok daha uygun fiyatlardan sahip olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir