Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?

Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?

Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ? Doğal çevrenin korunması ve dünyanın doğal dengesini sürdürebilmesi için, doğal kaynakların bilinçli ve akılcı bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bu düşünceler ve endişeler artık bütün insanlığın ortak dileğidir. Sanayileşmenin getirdiği büyük kirlilik, ne yazık ki dünyanın doğal dengesini bozuyor. Kalkınmanın bedelinin çevre olmaması gerekir.  Çevrenin kirlenmesi, hiçbir dönemde olmadığı kadar ciddi bir hal almıştır ve kirlenme o kadar büyük boyutta arttırmıştır ki, gelecek nesiller tehlike altındadır.

Çevrenin korunması konusunda herkesin birey olarak da yapabilecekleri bir şeyler vardır. Yapılabileceklerin küçük olduğunu düşünmek ve hiç bir şey yapmamak büyük bir yanılgıdır. Çevre için yapılabilecek çok küçük şeylerin bile bir yarar sağlayacağını unutmamak gerek. Bakın aşağıda sayılacak şeyler, belki dünyanın büyüklüğü karşısında önemsiz görünebilir ama herkes ipin ucunu tutarsa sonuçta meyve vermeye başlayacaktır.

Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?

 • Doğaya olur olmaz her şeyi atmayın. Bulunduğunuz yeri kirletmeyin. Doğal çevrenin güzelliklerini korumak herkesin görevi olmalıdır.
 • Doğal çevrenin kirletilmesi yasalara göre de suçtur. Ama her şeyden önce doğaya karşı vicdanlı olmak gerekir.
 • Solunan havanın, içilen ve kullanılan suların, bulunduğunuz yerin temiz olması, çevrenin kirlenmemesine bağlıdır.
 • Bu aynı zamanda sağlıklı olmanın da bir gereğidir.
 • Biriken çöpleri bekletmeyin.
 • Akarsuları ve gölleri kirletmeyin.
 • Zararlı hayvanların ve böceklerin, özellikle karasinek ve sivrisineklerin üremelerini engelleyin.
 • Kanalizasyon borularındaki kaçakları derhal ilgililere bildirin.
 • Yakıtların tam yanmasını sağlayın. Bu hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği açısından önemlidir.
 • Toprağa, havaya ve suya karışan kimyasal atıklar çevreyi etkiliyor. Bu atıkların çoğalması insan sağlığı açısından büyük tehlikedir.
 • Yeniden kullanma alışkanlığı mutlaka geliştirilmelidir. Bazı atıkların geri kazanımı mümkündür. Bu bilinç mutlaka insanlarda yerleşmelidir.
 • İçinde karbon bulunan ve ozon tabakasına zarar veren kutulardan almayın.
 • Mümkün olduğunda kağıt havlulardan uzak durun, bunun yerine kumaş havlular kullanın.

Toprak doğal yaşamın kaynağıdır. Toprağa bırakılan zararlı atıklar, zaman içinde toprağın besleyici özelliklerini yok ediyor. Bu şekilde verimliliğini kaybeden toprak, bitkileri besleyemez duruma geliyor. Bitki örtüsü olmayınca da, sularla taşınıyor ve deniz ve göllere akıyor. Bu da oradaki canlıların yok olmasına neden oluyor. Çok basit görünen, toprağa atılan herhangi bir atığın yol açtığı hasar büyüktür.

Yaşam için vazgeçilmez olan doğal kaynakları bilinçli kullanmak, herkesin birinci önceliği olmalıdır.

Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?
Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?

Yakın zamanda faaliyete geçen üzere www.hurdabilgi.com web sitesi, hurda plastik, bakır, cam, kağıt, mavi kapak ve her çeşit hurda konusunda en güncel bilgileri vermekte, gelişmeleri ve fiyatları takip etmekte ve hurda alışverişi için olanak yaratmaktadır. Aynı zamanda çevre bilincinin artması ve çevrenin korunması konusunda uyarıcı makaleler yayınlamaktadır. Bu site üzerinden ya da https://hurdabilgi.comforum adresinden foruma üye olarak forum üzerinden, bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

4 thoughts on “Çevreyi Nasıl Koruyabiliriz ?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top