Hurda Altın Hangi Cihazlarda Var ?

Hurda Altın Hangi Cihazlarda Var ? Monitör, Bilgisayarlar(pc,laptop) ve televizyonlar genellikle her hangi bir ev elektroniğinin en altınına sahiptir. Kameralar, radyolar ve medya oynatıcılar — özellikle eski modeller — ayrıca devre panelli kartlarında altın içerir. Oyun konsolları, tabletler ve telefonlar gibi diğer elektronik cihazlar sadece az miktarda altın içerir. Aşağıda, en çok altın olan elektroniklerin yanı sıra hurda altın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şeyi listeliyoruz.

Hangi elektronikte en çok Hurda Altın var?  Hurda Altın Hangi Cihazlarda Var

Hangi elektroniklerin içinde en fazla altın olduğu sorusuna basit bir cevap yoktur; altın miktarı, öğenin yaşına, markasına ve modeline göre değişir.

Her bir maddedeki altının değeri, belirli bir öğeye, altın saflığına ve geri alma yöntemine bağlı olacaktır. Bu varyasyonlar nedeniyle, her bir öğede ne kadar Altın(Gold)bulmayı bekleyebileceğinizi tam olarak söyleyemeyiz.

Elektronik hurda geri dönüşümcülerine ve hurda altın rafinerilerine ve hurda arama Videolarına ve hurda arama raporlarına, içinde altın bulunan aşağıdaki elektronik listeyi oluşturmak için danıştık. Listemizi en yüksekten en düşüğe kadar yaklaşık altın içeriğine göre sıraladık; her kategorideki belirli örnekler de en yüksekten en düşük beklenen altın içeriğine kadar listelenir.

Hurda Altın Olan Beyaz ve Elektronik Eşyalar Hangileri ? Hurda Altın Hangi Cihazlarda Var

Bilgisayar(Laptop)

2,000 PC devre kartlarında veya 200 tam dizüstü bilgisayarlarda yaklaşık 5 ons altın var. Eski süper bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda (1990’lardan veya daha önceki sürümlerden) genellikle daha fazla altın içerik vardır.

Devre kartlarına ek olarak, modem kartları, grafik kartları ve bellek bileşenleri de altın içerir.

Hurda Altın Olan Beyaz ve Elektronik Eşyalar Hangileri
Hurda Altın Olan Beyaz ve Elektronik Eşyalar Hangileri

Süper bilgisayarlar: Cray-2 gibi (not: eski Cray modelleri genellikle diğer ev elektronik cihazlarından daha fazla altın içerir, ancak bulmak çok kolay değildir.)
Dizüstü bilgisayarlar: Dell, HP, IBM ve Lenovo gibi markalar.

Masaüstü bilgisayarlar : Mac ve PC modelleri.

Televizyonlular LED SMART HD TELEVİZYONLAR

Televizyonlar-hem eski tüp modelleri hem de daha yeni düz ekran modelleri-baskılı devre kartlarında ve/veya entegre devrelerde altın içerir.

CRT (tüp) TV’ler: Emerson, Panasonic, Quasar ve Toshiba gibi markalar
LCD ve plazma düz ekranlar: LG, Sharp, Toshiba, Sony ve VİZİO gibi markalar (not: Plazma TV’ler altından çok daha yüksek miktarda gümüşe sahip olma eğilimindedir; hurda Gümüş için mevcut fiyatı kontrol edebilirsiniz.)

Kameralar

Hem film hem de dijital fotoğraf makineleri, altın bileşenlere sahip pcb’lere sahiptir. Ek olarak, video kameralar — özellikle tam boyutlu VHS kasetlerini kaydeden eski modeller-altın ve diğer değerli metalleri içeren daha büyük devre kartlarına sahiptir.

Kameralar: JVC, Panasonic, RCA ve Zenith gibi markalar.
Film ve dijital fotoğraf makineleri: Canon, Fujifilm ve Nikon gibi markalar.

Stereolar ve Radyolar Hurda Altın Hangi Cihazlarda Var

Eski stereolar ve radyolar, genellikle daha fazla altın kaplama bileşene sahip olduklarından, yeni olanlardan çok daha fazla altın içerir, ancak tüm stereoların bir miktar altın içeren devre kartları vardır.

Araba stereoları: Alpine ve Sony gibi markalar
Radyolar: CB, ham ve kısa dalga radyolar
Ev ses sistemleri: Yamaha gibi markalar

Medya Oynatıcılar

Altın, Blu-ray, CD ve DVD oynatıcıların yanı sıra VCR ve Betamax oynatıcıların devre kartlarında bulunur.

Eski medya oynatıcılar: Sony Betamax oynatıcılar ve JVC, Panasonic ve Sony gibi VCR markaları
Boombox’lar ve taşınabilir CD çalarlar: Pioneer, Sony ve Yamaha gibi markalar
Blu-ray ve DVD oynatıcılar: LG, Magnavox, Sony ve Sylvania gibi markalar

Oyun konsolları ve aksesuarları

Video oyun konsollarındaki devre kartları genellikle konsol başına bir onstan daha az altın içerir. Eski Denetleyiciler ve oyun kartuşları da altın içerebilir.

Konsollar: Nintendo 64, Nintendo DSi, Nintendo NES, PlayStation Portable ve Xbox 360 gibi markalar
Aksesuarlar: kablolu kontrolörleri ve eski oyun kartuşları.

Cep telefonları ve tabletler

Cep telefonlarındaki altın miktarı küçüktür; 10 troy ons almak için yaklaşık 10.000 telefon alır.[7] Bununla birlikte, eski cep telefonlarını bolca bulabilirsiniz, çünkü birçok insan birkaç yılda bir onları değiştirir. Hem eski cep telefonları hem de yeni akıllı telefonlar altın içerir. Çoğu durumda, tabletler büyük akıllı telefonlar gibi inşa edilir, bu nedenle bir telefondan biraz daha fazla altın bulmayı bekleyebilirsiniz (ancak bir bilgisayardan daha az)..

Tabletler: Apple iPad ve Samsung Galaxy Tab gibi markalar
Akıllı telefonlar: Apple iPhone, Google Pixel, Huawei P ve Mate serisi, Samsung Galaxy, Sony Xperia ve Motorola E, G, Z ve X serisi gibi markalar.

Eski cep telefonları: Nokia ve BlackBerry gibi markalar

Elektronikten Hurda Altın almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir çok yaygın Ev Elektroniği sadece küçük miktarlarda altın içerir, ancak eski elektronikler daha yüksek miktarlarda içerebilir. Altın, CPU’lar(İşlemci), pimler ve devre kartları gibi elektronik bileşenlerde bulunur ve korozyona dayanıklı olduğu için elektronik kullanım için uygundur.  Altın pahalı olduğu için, bugünün üreticileri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışıyorlar.

Çoğu yer, satmadan önce elektronikten altın almanızı gerektirir, böylece daha kolay rafine edilebilir. Altının kurtarılmasının zor olabileceğini ve cihazı tamamen sökmeniz ve altını devre kartları gibi bileşenlerdeki diğer elemanlardan ayırmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlem aynı zamanda tehlikeli olabilir; bazı geri kazanım işlemleri aşındırıcı kimyasalların kullanılmasını gerektirir.[10] daha kolay ve genellikle daha güvenli bir seçenek, Devre kartlarını elektronik hurda konusunda uzmanlaşmış şirketlere satmaktır.

Elektronik kartlardan ve Bilgisayar Ramlerinden Altın Çıkarma. 

Güncel Altın Fiyatları

Ayrıca, eski elektroniklerin genellikle daha fazla altın içermesine rağmen, eski stereoları veya bilgisayarları sökmek için gereken çabanın içerideki altın değerine değmeyeceğini de aklınızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Video kameralar ve oyun konsolları gibi bazı eski elektronikler koleksiyon olarak daha fazla değere sahip olabilir. Bunun yerine, ürünün tamamını veya parçalarını satmayı düşünün. Güncel hurda altın fiyatları bulmak için eBay veya Etsy gibi sitelerde benzer öğeleri keşfedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir