Hurda Alüminyum Fiyatları

Hurda Alüminyum Fiyatları

Hurda Alüminyum Fiyatları. Oksitlenmeye karşı üstün bir dirence sahip olan alüminyum, gümüş renkli bir metaldir. Sanayide çok çeşitli alanlarda kullanılır ve dünya ekonomisi içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzay ve havacılık sanayiinde alüminyumdan üretilen yapısal bileşenlerin kullanımı fazladır. Oksidasyona olan direnci yanında yumuşak, hafif ve dayanıklı oluşu yüzünden uzay ve havacılık sanayi için de vazgeçilmez bir metaldir. Nakliye ve inşaat sektöründe de geniş bir kullanım alanı bulur. Yoğunluğu, bakır ve çeliğin yaklaşık üçte biri kadardır ve kolayca dövülebilir ve makinede işlenebilir. Üzerinde oluşan oksit tabakası koruyucu özellikte olduğundan üstün korozyon özelliklerine sahiptir.

Güncel Emtia fiyatlarını  https://tr.investing.com/commodities/aluminum izleyebilirsiniz.

Toprakta oldukça bol miktarda bulunur ancak serbest halde bulmak mümkün değildir. Genelde boksit cevheri şeklinde bulunur. Bu yüzden bir dönem altından bile daha kıymetli olmuştur. Ticari amaçla üretilmesi ise son yüz yılda olmuştur.

Bu özellikleri yüzünden hurdalardan alüminyumun geri kazanılması gittikçe önemli bir hal halmıştır. Geri dönüşüm işlemi, hurda metalin basit yöntemlerle ergitilmesi esasına dayanır. Aslına bakılırsa bu şekilde alüminyum elde etmek, cevherinden alüminyum üretmekten çok daha ekonomiktir. Çünkü cevherden alüminyum üretmek için çok miktarda elektrik enerjisi kullanılırken, geri kazanım işleminde, alüminyum üretiminde kulanılan enerjinin sadece yüze 5’ine gereksinim vardır.

Hurda Alüminyum Fiyatları
Hurda Alüminyum Fiyatları

Hurda alüminyum geri dönüşüm çalışmalarına 1900’lü yılların başlarında başlanmıştır. Yüzyılın sonuna kadar fazla önemsenmeden belli bir oranda yapılagelmiştir. Ancak ne zaman ki içecek kutuları alüminyumdan yapılmaya başlanmıştır ve bunun üretimi artmıştır, o zaman geri dönüşüm çalışmaları ciddiyet kazanmıştır.

Hurda alüminyum(aluminum scrap) elde etmek için içecek kutuları yanında otomobil parçaları, çeşitli cihazlar, pencere ve kapılar ve konteynerler de kullanılmaktadır. Geri dönüşüm çalışmalarının bu kadar yoğunlaşmasının bir nedeni de bu faaliyet sırasında alüminyumun, kalitesinden hiçbir şey kaybetmemesidir. Yani alüminyum, hurdadan geri kazanımı yapılan diğer bütün metallerden daha verimlidir. Bugün otomotiv sektöründe kullanılan alüminyumun yüzde 95 kadarı, geri dönüşüm ile yeniden kazanılmaktadır.

Hurda alüminyum fiyatları, toplanan hurdanın cinsine ve ağırlığına göre değişmektedir. Toplanan hurdanın ara iş, imalat artığı, çıkma profil, karışık, kutu alüminyum ve alüminyum talaşı olmasına göre fiyatlar farklılaşmaktadır.

Kur hurda ve hammadde fiyatlarını yukarıya çekmiştir.

Hurda Alüminyum Fiyatları

Hurda alüminyum konusunda en güncel bilgileri almak, gelişmeleri takip etmek ve hurda alüminyum alışverişi yapmak üzere www.hurdabilgi.com web sitesi faaliyete geçmiştir. Hem bu site üzerinden hem de https://hurdabilgi.comforum adresinden foruma üye olarak forum üzerinden, alıcı ve satıcılar ile temasa geçebilir, bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

1 thought on “Hurda Alüminyum Fiyatları”

 1. Masoud Afzalnia

  Hello ,
  Thank you for your useful information, We can supply Aluminum Can Scrap which called “HURDA ALÜMİNYUM KUTU” in Turkish from Iraq.
  For further information about this product or other post-consumer scrap just feel free to contact us or see our website .
  website:wwww.ishtarscrap.com
  phone:(+98)9367857528

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top