Hurda Kağıt Fiyatları

Hurda Kağıt Fiyatları.  Doların artması ile birlikte her türlü kağıt ve karton fiyatları artmıştır. Bir günde tonlarca kağıt kullanılıyor. Ama daha acısı kullanılan bu kağıtların ciddi boyutta bir kısmı kullanıldıktan sonra çöpe atılıyor. Kağıdın hammaddesi ağaç olduğuna göre, sorumsuzca kullanılan ve geri dönüşümü sağlanmayan bu kağıtlar için her gün sayısız ağaç kesiliyor. Bu şekilde devam edildiği takdirde ormanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ormanların yok olması ise doğal felaketlere yol açacak ve çevre ve insan sağlığı açısından tehlike yaratacaktır.

Dolara göre gün gün kağıt karton fiyatları değişmektedir.

Herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerekiyor artık. Bunun en basit yolu da atık kağıtların toplanması ve geri dönüşüm noktalarına teslim edilmesidir.

Hurda Kağıt Toplayıcıları Günde Kaç Para Kazanıyor?

Atık kağıt, kullanılarak fonksiyonunu tamamlamış olan ve atılan her türlü kağıt, karton, mukavva, gazete, dergi, kitap ve defter gibi malzemelerdir. Hatta fabrika atığı kağıtlar ve matbaa atığı kağıtlar da atık kağıt tanımına girer. Kağıt fabrikalarında üretim sırasında çıkan kopuk ve yırtık kağıtlar, dönüşüm sırasında çıkan kırpıntı kağıtlar, gazete matbaalarında çıkan hatalı gazete baskıları ve baskı fazlası gazete kağıtları da atık kağıt kabul edilir.

Ancak bir kerelik kullanımları olan ve kullanıldıktan sonra atılan bütün temizlik kağıtları ve emici kağıtlar hijyen ve sağlık koşullarına uygun olmadığından geri dönüştürülemez ve ticari anlamda atık kağıt olarak kabul edilmez. Bunun dışında atık kağıt, geri dönüştürülebilen, birçok kağıt çeşidinin üretiminde yeniden kullanılabilecek şekilde bir ekonomik değere sahip olan ve alım satım yapılabilen bir ham maddedir.

Hurda Kağıt Fiyatları

Ülkemizde kullanılan kağıdın yaklaşık yüzde 43’ü toplanabiliyor. Ancak henüz bu işte tam bir sistem kurulamamış olması yüzünden, toplanan kağıdın önemli bir kısmı çöplerin ayıklanması yoluyla yapılmaktadır. Bu şekilde toplanan kağıdın niteliği düşüktür. Bu yüzden modern ve daha sistematik bir toplama sistemi kurulma ihtiyacı vardır. Bunun için de öncelikle eğitim gerekir. Herkes kağıt, orman ve atık kağıt ilişkisinin bilincinde olmalıdır.

Toplanan atık kağıtlar ile daha çok oluklu mukavva, ambalaj kutuları, peçete, mendil ve tuvalet kağıdı gibi temizlik kağıtları, defter ve kitap kağıtları, yumurta kartonları yapılabilmektedir.

Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı kaybolmaktadır. Sadece İstanbul’da bir yılda tüketilen kağıt geri kazanılsa, yılda 38 kilometrekare ağaçlık alan korunabilir. Avrupa’da tüm kağıt üretiminin yüzde 65’i atık kağıttan karşılanmaktadır. Bir ton atık kağıt, 17 ağaç demektir.

Hurda Kağıt Fiyatları
1. Hamur Beyaz Hurda Kağıt 3,71 ₺/Kg
Değişik Renkli Hurda Kağıt 1,65 ₺/Kg
Hurda Karton Kağıt 0,90 ₺/Kg
Hurda Okul Kitabı 0,72 ₺/Kg
Hurda A4 Fotokopi Kağıdı 0,72 ₺/Kg
Hurda Peçete Kağıdı 0,66 ₺/Kg
Hurda Karton Bardak 0,68 ₺/Kg
Kullanılmış Hurda Gazete 0,76 ₺/Kg
Kullanılmamış Hurda Gazete 1,25 ₺/Kg
Bristol Hurda Kağıt 0,55 ₺/Kg
Hurda Kuşe Kağıdı 0,56 ₺/Kg

Hurda Karton Fiyatları

Atık kağıt konusunda en güncel bilgileri almak, gelişmeleri ve fiyatlamaları takip etmek ve hurda kağıt alışverişi yapmak üzere www.hurdabilgi.com web sitesi faaliyete geçmiştir. Hem bu site üzerinden, hem de https://hurdabilgi.comforum adresinden foruma üye olarak forum üzerinden, alıcı ve satıcılar ile temasa geçebilir, bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

7 Replies to “Hurda Kağıt Fiyatları”

  1. Ben karto kağıt plastik topluyorum bu işi burda yapan yok ayda 50-60 ton toplarim fiyatları nekadar ve nasıl yardımcı olabilirsiniz

  2. Kağıt ve karton fiyatları son 6 aydır yükselişte selüzoluzun tavan yapmasıyla atık kağıtların fiyatı dahi yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir