Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri

Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri

Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri 2023 . Marketten yoğurt alırken çoğu kişi son kullanım tarihine bakar ama acaba kaç kişi yoğurdun içine konulduğu plastik kabın türüne dikkat eder? Oysa plastik yoğurt kapları, sağlık açısından risk oluşturabilir. Plastiklerin gıda sektöründe kullanımı küçümsenmeyecek düzeydedir. Herkes de plastiklerin sağlığa zararlı olduğunu bilir. Ancak çoğu zaman önemsenmediği için ya da alternatifi olmadığı için kulanmaya devam edilir.

Plastiğin bütün türlerinin de zararlı olduğunu söylemek yanlış olur. Bazı plastik türleri gıda sektörü açısından risk taşımaz, kullanımı güvenlidir, ama bazı plastik türlerini kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Plastik türünün sağlık açısından zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakılması yeterlidir. Örneğin yoğurdun içine konduğu plastik kabın üzerinde bulunan numara, o kabın zararlı olup olmadığı bilgisini vermektedir. Bir üçgen işareti içinde bulunan rakamlar, aslında sağlık için bir mesajdır.

Öncelikle bu üçgen içinde hiç bir rakam yoksa, en tehlikeli durum budur. Plastikler türlerine göre 1 ile 7 arasında bir rakam ile numaralanır. 7 grubu, terim yerinde ise, ne olduğu bilinmeyen bir plastikten üretildiği anlamına gelir ve sağlık açısından en tehlikeli gruptur. Bir plastik üründe herhangi bir numara yoksa bu 7 grubunda kabul edilir. Eğer yoğurt kabının üzerinde 5 rakamı varsa, tüketicinin içi rahat olmalı. Bu grup plastikler zararsızdır ve içecek kamışları, şişe kapakları, biberonlar ve yoğurt kaplarında kullanılır.

Kabaca 3, 6 ve 7 rakamı taşıyan plastik ürünler sağlıksız plastik türleri olarak, diğer plastik ürünler ise nisbeten sağlıklı plastik ürünler olarak kabul ediliyor. O zaman plastik ürünlerin insan sağlığı açısından tehlike gösterip göstermediğini anlamak için bu malzemenin üzerinde yer alan ve türünü ifade eden rakama bakmak gerekiyor. Bu rakam o ürünün hangi tür plastikten üretildiğini göstermektedir.

Plastik kullanımında sağlık açısından en tehlikeli madde Bisphenol A, yani BPA’dır. Bu madde polikarbonatı sert ve cam gibi parlak bir hale getirmek için kullanılıyor. Bu madde insanlarda kanser riskini arttırıyor. Bu durumda plastiğin üzerinde 7 rakamı varsa ve ürün sert ve parlak görünüyorsa, muhtemelen BPA içermektedir. Bu tür ürünlerden her zaman uzak durmak gerekir.

Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri

Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri
Zararlı ve Sağlıklı Plastik Türleri

Şimdi kısaca plastik türleri üzerinde duralım. 1 rakamı, su, meşrubat, ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır ve şeffaf ve zararsızdır. 2 rakamı, deterjan ambalajları ve pet süt şişelerinde kullanılır ve zararsızdır. 3 rakamı, kapı ve pencerelerde, streç folyoda, zemin malzemelerinde ve duş perdelerinde kullanılır ve çok zararlıdır. 4 rakamı, yemek saklama kaplarında, çöp torbalarında kullanılır ve zararsızdır. 5 rakamı, en güvenli plastik çeşididir ve hiçbir zararı yoktur. 6 rakamı, plastik tabak ve bardaklarda, yemiş paketlerinde, etlerin konulduğu köpük tabaklarda, fast food ürünlerde kullanılır ve zararlıdır. 7 rakamı, diğer plastik türleridir ve oldukça zararlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir