Elektronik Hurda Nedir ?

Elektronik Hurda Nedir ? 

Bilgisayar teknolojileri o kadar hızlı gelişme gösteriyor ki bugün çıkan bir ürün çok geçmeden eski teknoloji oluveriyor. Elektrikli ve elektronik ürünlerin kullanım ömürleri gittikçe kısalıyor. Bu da doğal olarak elektronik hurda hacmini büyütüyor.  Cep telefonu, masa telefonu, bilgisayar, laptop, televizyon, monitör, anakart, ekran kartı, sunucu, hard disk, klavye, teyp, tablet ,ram  v.b. ürünlerdir.   Kullanım ömürlerini doldurmuş olan, ancak içinde bir miktar elektrik iletim malzemesi bulunan ürünlere elektronik atık hurda denilmektedir.

Elektronik atıklar geri dönüştürülebilir. Ayrıca Elektronik atıklarda değerli maddeler bulunmaktadır. Altın, Gümüş, Bakır, paladyum  gibi.

Elektronik Hurda Nedir
Elektronik Hurda Nedir

Elektronik Atık Nedir ?

Elektronik atık hurda olarak tanımlanacak bu tür ürünler genelde aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Bilgisayar ve telefonlar gibi her çeşit iletişim ve bilişim araçları
  • Elektrik süpürgesi, tost makinesi ve benzeri her çeşit küçük ev aletleri
  • Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi büyük ev araçları
  • Video oyunları, jetonlu makineler ve benzeri oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri
  • Ampuller, flüoresan lambalar ve benzeri aydınlatma araçları
  • Video kameralar, müzik aletleri ve benzeri küçük eğlencelik el eşyaları
  • Evlerde kullanılan matkap, testere ve benzeri küçük elektrikli ve elektronik araçlar
  • Diyaliz araçları, analiz ekipmanları ve benzeri tıbbi araçlar
  • Termostatlar, ısı ayarlayıcıları ve benzeri izleme ve kontrol araçları
  • Para ve içecek otomatları

Bunlar yanında elektrikli ve elektronik araçlar imal eden tesislerde üretim sırasında ortaya çıkan hatalı veya arızalı araçlar ya da hammadde firesi de elektronik atık hurda olarak toplanmaktadır.

Hurda toplayan firmalar bu tür tesisler ile anlaşmalar yaparak, üretim bandından çıkan arızalı parçaları ve metal parçalarını, lehim artıklarını, elektrik bobinleri, trafoları ve bunlar gibi her türlü geri dönüşümü yapılabilecek elektronik hurdayı almaktadır. Bunlar anlaşma çerçevesinde işletme tarafından atık biriktirme konteynırlarına atılmaktadır.

Özellikle masaüstü, dizüstü ve notebook bilgisayarlar inanılmaz derecede elektronik atık çıkarmaktadır. Bunların sonu yok. İşte bunlardan ilk ağızda sayılabilecek olanlar: anakart, işlemci, hafıza kartı, bellek, sabit disk, taşınabilir disk, optik okuyucu, CD okuyucu, DVD okuyucu, modem, ses kartı, her türden ekran kartı, grafik kart, ethernet kart, network kartı, ağ ürünleri, TV kartı, web kameralar, her çeşit monitörler, hoparlör, mikrofon, kulaklık, kasa, her çeşit kablo, adaptör, her çeşit yazıcı, barkod yazıcı, batarya, kesintisiz güç kaynağı, fotoğraf makinası, video kamera, tarayıcı, klavye, mouse, Mp3 player, ev sinema sistemleri.

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen www.hurdabilgi.com web sitesi, hurda kağıt, plastik, bakır, cam, mavi kapak ve benzeri çeşitli hurdalar konusunda en son bilgileri ve haberleri vermektedir. Aynı zamanda hurda konusundaki gelişmeleri ve fiyatları da bu siteden takip etmek mümkündür. Site bu arada elektronik geri dönüşüm hurda alışverişi için de çok güzel bir zemin yaratmaktadır.

Elektronik Hurda Çeşitleri Fiyatları Nelerdir?

Ürüne göre değişiyor, altın bakır çıkan ürünler daha çok para etmektedir. Sitede ayrıca çevrenin korunmasına ve çevre bilincinin artmasına yönelik uyarıcı makaleler de yer almaktadır. Bu site üzerinden ya da https://hurdabilgi.comforum adresinden foruma üye olabilir ve bu kanaldan bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Bilgisayar Ram larinde altın vardır. elektronik Altın, gümüş, bakır, paladyum nikel gibi emtialar vardır. Elektronik atıklardan altın barkı gümüş nasıl çıkarılır ?

Videoda gibi elektronik ramlari 68 gram bir kaba koyunuz. Sıcak su ve nitrik asit hno3 kezzap 5/1 oranında. Biraz bekleyin atınlar plakadan sökülecek ve süzgeç ile süzün.

Elektronik atık hurda fiyatları, Elektrik beyaz eşya hurda ayrıştırma, bilgi işlem hurda satışı, elektronik eşya  hurda fiyat listesi, radyo televizyon hurda ihaleleri, telefon hurda satanlar, elek tronik altın hurda alım fiyatları, İstanbul satışında kdv Alan yerler alıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir