Hurda Demir Fiyatları

Hurda Demir Fiyatları. Hurda toplama işleri ülkemizde 1950’li yıllardan sonra yapılmaya başlanmıştır. Yeni demir çelik fabrikalarının açılması ile birlikte, hurda metalleri alan ve bunları ham madde olarak kullanan ark ocakları da çoğalmaya başlamıştır. Yine de hurdacılığın ilk yıllarında, evlerden ve az sayıdaki işletmelerden toplanan atıklar ve hurda malzemeler hiçbir işleme tabi tutulmadan, doğrudan ilgili fabrikalara taşınıyordu. Zamanla bu iş büyük bir sanayi haline gelmiştir.

Bugün sadece hurda toplamakla iş bitmiyor. Artık toplanan hurdalar sınıflandırılıyor, işleniyor ve fabrikaların talepleri doğrultusunda ayrıştırıldıktan, içindeki yabancı maddelerden arındırılıp temizlendikten, parçalanarak küçültüldükten ve bu iş için tasarlanmış makinalarda preslenip paketlendikten sonra ilgili fabrikalara sevkediliyor.

Hatta hurdanın toplanmasını ve sevkiyatını hızlandıracak bir dizi çalışmalar da yapılmaktadır. Bugün gelinen noktada hurdacılık, sadece bir toplama işi değil, aynı zamanda toplanan hurdayı hammeddeye dönüştürerek üretime hazırlayan ve son teknolojileri kullanan bir sanayi sektörü haline gelmiştir.

Hurda Demir Fiyatları

Hurda toplayan firmalar fiyatlama yaparken toplanan demirin özelliklerini dikkate alırlar. Hurda demir fiyatları koşullara göre çok değişkenlik gösterir. Genel olarak fiyatlama şu bazda yapılır:

  • DKP sac (rulo veya sac şeklinde olan ve et kalınlığı biraz fazla olan yassı çelik) 3,065 TL
  • Ekstra kalite – 2,890 TL
  • Karışık ve toplama
  • Teneke
  • Pik döküm
  • Demir talaşı
Hurda Demir Fiyatları
Hurda Demir Fiyatları
2020 TARİHLİ GÜNCEL HURDA DKP DEMİR ALIM FİYATLARI
HURDA CİNSİ KG BİRİM FİYATI
1 Dkp Demir Hurdası 2.900 TL
2 Ekstra Hurda 2.900 TL
3 Toplama Hurdası 2.250 TL
4 Teneke Hurdası 1.150 TL
5 Demir Talaşı Hurdası 2.450 TL
6 Pik Demir Talaşı 2.430 TL
7 İnşaat Yıkım Hurdası 2.180 TL
8 İnşaat Demir Çubuğu(Parça) 2.900 TL
9 Tufal Hurdası 0.130 TL

Erimiş durumdaki demirin içinde yüzde 96,5 oranında demir, yüzde 3,5 oranında karbon bulunur. Bu haliyle oldukça kırılgan bir yapısı vardır ve işlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle dekarbonize işlemi yapılarak içindeki karbon ayrılır ve bu kırılganlık düşürülür. Demir, toprakta bol miktarda bulunan demir cevherinden elde edilir.

Hurda demir toplayan firmalar aynı zamanda ekspertiz ve nakliye hizmetleri de vemektedir. Bu şekilde hurda demir(scrap iron) vermek isteyen kişiler, ellerindeki hurda demirin durumunu ve değerini ücretsiz olarak öğrenebilirler.

Aynı zamanda sanayi kuruluşlarının üretim atığı olarak çıkan hurda demirler için işletme içinde veya dışında geri dönüşüm alanı oluşturulmakta ve burada kurulan konteyner sistemi ile bu atıklar düzenli, temiz ve fire vermeden toplanmaktadır.

Hurda dkp demir konusunda en güncel bilgileri almak, gelişmeleri takip etmek ve hurda bakır  demir alışverişi yapmak üzere www.hurdabilgi.com web sitesi faaliyete geçmiştir. Hem bu site üzerinden hem de https://hurdabilgi.comforum adresinden foruma üye olarak forum üzerinden, alıcı ve satıcılar ile temasa geçebilir, bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Hurda Çamaşır makinesi motorundan 500 gram yarım kilo Bakır çıktı. Bakırın kilosu 50 Tl olduğuna göre 25 TL yapar. Çamaşır makinesindeki demir hurdada 20 kg x 2 TL desek 40 TL de yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir